Information will be updated

Adila1vThe High on Life Tantra Festival 2019 will take place at the riverside holiday centre in the most exquisite venue, in the beautiful Estonian country side, a 40 minute drive outside Tallinn, the capital of Estonia.13613540_717933128346658_1519226645759380833_o_Fotor väike

 

Participants arrival is planned for Tuesday, 16th July, between 4 PM and 8 PM. Upon arrival you will need to register at the Registration Tent, where we will provide you with a wrist band and you are guided to your tenting space or room accommodation (according to your prior selection).

 

 

TRANSPORTATION

If you are flying in from outside of Estonia, the best arrival port is Tallinn, the capital. It would be great if you arrive latest by 14.00 on the 16th of July. On earlier arrival, we recommend you to take a taxi from the Tallinn airport to your accommodation place. Tallinn airport is very close to the city centre, so the cost of taxi will be only between 6-10€ to the city centre where the hotels are (you can pay with a card in all taxis).

On the 16th of July you will be transported to the festival site by bus which is organised by us for a small fee (to be paid in cash). We will arrange for you to be picked up either from the airport or city centre, but for that please let us know by email info@highonlifefestival.com:
1. Your arrival/departure date and time.
2. Your accommodation place and address in Tallinn.

So we know when and where to pick you up.

On Sunday, the 21st of July you will also get back to Tallinn by bus by around 16.30, so please plan your flight accordingly. Following this schedule you will be fine.
Of course, if you wish to stay around for a bit longer and check out Tallinn and Estonia in general, you are really welcome to do so. You can find more information here: http://www.tourism.tallinn.ee/eng.

For local participants – the distance from Tallinn to Tantra Festival Venue is 45 km. While the most convenient means of reaching the Festival is by car, we strongly recommend that those who are able please cooperate and carpool together. If you are looking for a shared ride in a car or have a space to offer, please make an announcement on the Tantra Festival Facebook event´s page, giving your name, place, time of departure and your phone number. Sharing rides and costs will help more people solve their transportation needs! On your way back you can use the same path or simply hitch a ride.

ACCOMMODATION
Adila3vAdila4vThere are also limited number of accommodation in holiday center (rooms for 2-6 persons).
The accommodation includes a single bed, a blanket, pillow and bed linen.
Showers and toilets are in separate premises and are shared by both rooms and campers.

 

 

 

 

MEALS

juliaThe festival pass includes 15 warm vegetarian (may contain gluten and dairy) meals – 5 breakfasts, 5 lunches and 5 dinners. Festival catering with Julia & Triinu (Julia ja Riinu – Facebook: “Armastus & Nauding làbi Toidu” is carried out within the festival area at scheduled times (see program).

 

 

 

 

 

WHAT TO BRING WITH YOU

·         Tent and sleeping gear if you did not purchase a room accommodation
·         A Yoga mat, which can also be used on grass
·         Small blanket for chilly weather and pillow for sitting
·         Towels for shower, swimming and sauna
·         Musical instruments if you play any to be used freely during the breaks
·         Swimsuit and natural sunscreen
·         Mosquito repellent
·         Your own washable dishware if possible to save nature and produce the least possible waste!
·         Enough cash for the remaining cost of Festival pass, for Bazaar (organised on Thursday with sellers of clothes,  jewellery, organic foods etc) and Snack Bar (raw cakes,smoothies, raw candies and snacks) – the closest ATM is 20 km away!
·         Sarong, blindfold and massage oil for workshops
·         Comfortable clothing and shoes, but also some sexy outfits for the evening celebrations
·         Also, since we cannot predict the weather, please bring warm clothing and rain resistant ones with you as well (just in case!)

WHAT NOT TO BRING

 • no pets are permitted on the festival grounds.
 • no smoking, drugs, or alcohol of any kind are permitted on the festival grounds at any time.
 • no arms or firearms are permitted on the festival grounds at any time.

IMPORTANT INFORMATION

 • The official language of the Festival is English. Most Festival events and activities will be held in English.
 • Festival is open to participants aged 18 and over.
 • We kindly ask you not to take photos or record videos or audio during the festival to respect everyone´s privacy and the teachings.
 • There will be official photographers and camera people in the festival who have been instructed by the organizers to respect everyone’s privacy and comfort as much as possible. However, as this is an open event, the organizers cannot guarantee that no photos or videos will be taken of you by unauthorized parties and that they will not be used publicly.
 • The official photos and recordings done by the festival team and/or authorized media personnel will be used for promotional purposes in public written, online or TV media. We ask for your understanding.

 

EE:

——————–  Teavet uuendatakse jooksvalt ———————

High on Life Tantra Festival 2019 toimub puhkekeskuses, lummavalt kaunis paigas eestimaa imeilusa looduse rüpes, Tallinnast 40-minutilise autosõidu kaugusel.  

Osalejate saabumine on planeeritud teisipäevaks, 16. juuli, kl 16 ja 20 vahel. Saabudes on sul vaja end registreerida infotelgis, kus sulle antakse antakse käepael ja juhend, kuidas leida oma telgiplats või tuba (vastavalt eelbroneeringule).

TRANSPORT

Kui saabud Eestisse lennukiga, on parim saabumiskoht pealinn Tallinn. Oleks tore, kui saabuksid 16. juulil hiljemalt kl 14.00. Kui saabud varem, soovitame sul Tallinna lennujaamast oma ööbimiskohta jõudmiseks  võtta takso. Tallinna lennujaam on kesklinnale väga lähedal, nii et taksoraha tuleb kesklinna hotellide piirkonda sõites ainult umbes 6-10€ (kõikides taksodes saab maksta kaardiga).

16. juulil viib tellitud buss su väikese tasu (maksmine sularahas) eest festivalipaika. Me korraldame nii, et sind võetakse peale lennujaamast või kesklinnast, kuid selleks on vaja, et teavitad meid saates aadressile info@highonlifefestival.com:

 1. oma saabumise ja lahkumise päeva ja kellaaja
 2. oma ööbimiskoha nime ja aadressi Tallinnas

Et me teaksime, kus ja millal sind peale võtta.

Pühapäeval, 21. juulil saad tagasi Tallinnase samuti tellitud bussiga umbes kl 16:30-ks, seega palun planeeri oma lend vastavalt bussi saabumisajale. Kui sellega arvestad, siis kõik sujub.

Muidugi, kui sa soovid veidi kauemaks jääda ning Tallinnat ja muid Eesti piirkondi avastada, siis oled väga teretulnud seda tegema. Rohkem infot leiad siit: http://www.tourism.tallinn.ee/eng

Kohalike osalejate jaoks – Tantra festivali toimumiskoht asub 45 km kaugusel Tallinnast. Kuna kõige mugavam moodus festivalile tulla on autoga, siis soovitame soojalt teha võimaluse korral koostööd ja võtta auto peale veel inimesi. Kui sa vajad transporti või soovid pakkuda kohta oma autos, palun anna sellest teada siin Tantra Festival Facebook event´s page, kirjutades oma nime, startimiskoha, -aja ja telefoninumbri. Jagades transporti ja sõidukulusid on see abiks paljudele. Tagasi tulles saab kasutada sama skeemi või lihtsalt saad mõne muu auto peale.

MAJUTUS

Telkimiskohad on puhkekeskuse territooriumil. Palun võta kaasa telk ja magamisasjad.

Saadaval on ka piiratud arv majutuskohti 3-6 kohalistes tubades. Majutuse hinnas on ühene voodi, tekk, padi ja voodipesu. Dušš ja tualetid on eraldi kohas ning on telgis ja majakestes ööbijatele ühised.

TOITLUSTAMINE

Festivali pass sisaldab 15 sooja taimetoidu korda (ei sisalda piima ja mune, kuid võib sisaldada gluteeni)  – 5 hommikusööki, 5 lõunat ja 5 õhtusööki.

Festivali catering Julia ja Riinu – Facebook: “Armastus & Nauding làbi Toidu” toimub festivali alal programmis ettenähtud aegadel (vaata program).

MIDA KAASA VÕTTA

 • telk ja magamisasjad kui sa ei broneerinud majutust toas
 • joogamatt, mida saab kasutada ka murul
 • väike tekk jahedama ilma jaoks ja padi, millel istuda
 • rätikud dušši, sauna ja ujumise jaoks
 • mõni muusikariist, mida sa mängid, võid seda vabalt pauside ajal kasutada
 • ujumisriided ja looduslik päikesekreem
 • putukatõrjevahend
 • võimaluse korral oma korduvkasutatavad sööginõud, et säästa loodust ja võimalikult vähe prügi tekitada!
 • piisavalt sularaha, et maksta ülejäänud osa festivali passi tasust, ostude tegemiseks bazaaril (mis on neljapäeval ja kus müüakse riideid, ehteid, orgaanilist toitu, jne.) ja snäkibaar (kus on müügil toorkoogid, smuutid, toorkommid ja snäkid) – lähim rahaautomaat on 20 km kaugusel!
 • sarong, silmaside ja massaažiõli töötubade jaoks
 • mugavad riided ja kingad ning ka mõned seksikad riided õhtuste pidustuste jaoks
 • kuna me ei saa ilma ennustada, siis võta palun kaasa soojad ja ka veekindlad riided (igaks juhuks)

MIDA MITTE KAASA VÕTTA

Festivali alal ei ole lubatud:

 • lemmikloomad
 • suitsetamine, narkootikumid ja igasugune alkohol
 • külm- või tulirelvad

OLULINE INFO

 • Festivali ametlik keel on inglise keel. Enamus festivali sündmusi ja tegevusi on inglise keeles.
 • Festival on avatud osalejatele alates 18. eluaastast ja üle selle.
 • Me palume, et sa ei pildistaks, filmiks ega salvestaks helifaile festivali ajal, et austada igaühe privaatsust ja õpetusi.
 • Festivalil on ametlikud fotograafid ja filmijad, kes on korraldajatelt saanud juhised austada igaühe privaatsust ja heaolu nii palju kui võimalik. Kuna see on avalik sündmus, ei saa korraldajad siiski garanteerida, et sinust ei tee pilti või videot mõni kolmas osapool ja et nad ei kasuta seda avalikult.
 • Festivali tiimi ja/või volitatud meedia personali tehtud ametlikke fotosid ja salvestusi kasutatakse reklaami eesmärgil avalikult trükimeedias, internetis või televioonis. Palume sinult mõistvat suhtumist.