Niraj

Niraj

Niraj

Tantric Biodanza

Niraj leads the Dorset School of Biodanza. Using the medium of Biodanza, a series of dance, movements and exercises that create space for a deep experience within oneself and with others. Each workshop is led as a vivencia, a space in which words are dropped and the deep wisdom of the body is entered. Niraj has been into Biodanza since 1997, leads the teacher training program at Osho Leela, he specialises in the Four Elements, Biodanza and Shamanism, AquaBiodanza, Biodanza for Children and the Argonaut Mission. He worked with Rolando Toro directly on many occasions and has been involved in Biodanza in England, Scotland, France, Belgium, Holland, Italy, Austria, Germany, Greece, Slovenia, New Zealand, South Africa and Brazil.

He was part of the organising committee for the First NW European Encounter of Biodanza and has organised and led eleven International Festivals of Biodanza.

 

Niraj  juhib Dorseti Biodanza kooli ja on osav inimeste avamisel Tantra eri aspektidele nagu tundlikkus, sensuaalsus, puudutus, kiindumus ja füüsiliste piiride ületamine. Ta kasutab Biodanza’t, mis on kombinatsioon tantsust, liigutustest ja harjutustest luues ruumi sügavaks kogemuseks iseendas ja koos teistega. Iga töötuba on kogemuslik, see on keskkond, kus sõnu ei kasutata ja häälestutakse sügavasse keha tarkusesse. Niraji on Biodanza’st vaimustunud olnud alates 1997, ta juhib õpetaja koolitusprogrammi ning on koolitust saanud ka Osho Humaniversity õppeprogrammis.